امیر قطر: ایران تنها راه تهیه غذا و دارو بود shia muslim                   
امیر قطر در مصاحبه با شبکه آمریکایی سی بی اس، با اعلام اینکه ایران تنها راه تهیه غذا و دارو برای مردم محاصره شده قطر بود؛ عربستان و متحدانش را متهم کرد که برای تغییر حکومت دوحه تلاش می‌کنند.

به گزارش مصاف، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی در مصاحبه با برنامه 60 دقیقه که متن آن دیروز (7 آبان) در تارنمای سی بی اس منتشر شد؛ در پاسخ به اتهام هایی که عربستان و همپیمانانش علیه دوحه مطرح کرده و آن را به دوستی بیش از حد با تهران متهم می کنند، گفت: ایران همسایه ما است. ما بیش از آنها (عربستان و متحدانش) روابط سیاسی گسترده و در عین حال تفاوت های فراوان با ایران داریم. با این وجود، زمانی که برادرانمان ما را محاصره کردند و راه را بر ورود دارو و غذا بستند، ایران تنها راه تهیه دارو و غذای مردم بود.

تمیم در ادامه این مصاحبه همچنین عربستان و متحدانش را به تلاش برای تغییر حکومت قطر متهم کرد و با یادآوری وقایع 21 سال پیش و تلاش برای براندازی پدرش حمد بن خلیفه آل ثانی گفت: تاریخ به ما نشان می دهد که آنها پیش از این هم برای تغییر حکومت تلاش کرده و در دو هفته اخیر نیز این موضوع را روشن ساختند.

امیر 37 ساله قطر توضیح داد: آنها در رسانه ها گفته اند که این رژیم (قطر) باید با همسایگانش سازگارتر باشد. منظورشان این است که باید دنباله رو آنان باشیم و مستقل نباشیم.

به گزارش ایرنا، امیر قطر در این مصاحبه همچنین آمادگی خود را برای انجام گفت و گوهای مستقیم و حل و فصل بحران موجود میان دوحه و برخی کشورهای عربی به میزبانی آمریکا اعلام کرد.

عربستان، مصر، امارات و بحرین 15 خرداد امسال با ادعای حمایت قطر از تروریسم که دوحه همواره آن را تکذیب کرده است، روابط خود با این کشور را قطع کردند.

کشورهای تحریم کننده قطر اول تیرماه فهرست شروط 13 گانه خود برای از سرگیری روابط با دوحه را از سوی کویت به قطر اعلام کردند، اما مقام های دوحه با رد اتهام این کشورها، پیش شرط های آنها برای از سرگیری روابط را مغایر با حاکمیت قطر دانستند.

وی خاطرنشان کرد که منتظر پذیرش دعوت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از سوی چهار کشور عربی تحریم کننده دوحه بوده و خواهان پایان یافتن اختلافاتی است که از پنج ژوئن (15 خرداد) میان این کشور با عربستان، بحرین، امارات و مصر آغاز شده است.

منبع: ایرنا